Coaching systemowy (archiwalne)

Szkolenia i warsztaty
Cele i forma kursu

Celem kursu jest zapoznanie uczestników z metodą ustawień systemowych, ze szczególnym uwzględnieniem jej zastosowań w coachingu. Kursanci zdobędą umiejętności i wiedzę, umożliwiające im rozpoczęcie własnej drogi jako coacha systemowego. Kurs koncentruje się na technikach indywidualnych, szczególnie przydatnych w pracy klient – coach, dając także umiejętności potrzebne do pracy w grupie.

Praca coachingowa przy pomocy metody systemowej wywodzi się wprost z ustawień rodzin, dlatego ważnym aspektem szkolenia będzie poznanie tej metody oraz praca ze swoim systemem rodzinnym. Praca uczestników nad własnymi problemami psychologicznymi, relacyjnymi czy zawodowymi będzie realizowana w formie ustawień w grupie, ustawień indywidualnych, a także w trakcie ćwiczeń uczestników w parach i trójkach. Dodatkowo uczestnicy uzyskają możliwość obserwacji i uczestnictwa jako reprezentanci w ustawieniach klientów zewnętrznych.

Szkolenie rozpoczyna się od pracy w grupie i ustawień prowadzonych przez szkolącego, następnie wprowadzane są systematycznie zasady i techniki ustawień indywidualnych, a uczestnicy mają coraz więcej możliwości samodzielnej pracy pod superwizją. Kurs obejmuje 6 dwuipółdniowych zjazdów, to jest 96 godzin szkoleniowych.

OPIS KURSU

Na wstępie szkolenia zostanie przedstawiona teoria ustawień systemowych, która w trakcie jego trwania będzie systematycznie pogłębiana w oparciu o praktykę. Uczestnicy zapoznają się z dynamikami systemowymi oraz prawami rządzącymi systemami, wraz ze skutkami ich nieświadomego przekraczania, zarówno dla rodzin, relacji, jak i firm i organizacji. Poznają takie zagadnienia, jak: granice systemu rodzinnego, negatywne efekty wykluczenia, uwikłanie, podwójne przesunięcie, hierarchia systemowa, wiedzące pole, nieświadome skrypty i postawy, porządki miłości, zdania mocy i inne. Przedstawione zostaną systemowe przyczyny problemów psychicznych, somatycznych, życiowych i zawodowych, oraz drogi, na których dokonuje się pozytywna zmiana.

Uczestnicy będą poznawać szczegóły procesu terapii i coachingu, takie jak przejście od obrazu diagnostycznego do obrazu rozwiązania. Poznają techniki indywidualne - pracę z kartkami, wizualizacją, wskaźnikami i figurkami. Będą formować u siebie właściwą postawę terapeutyczną (coachingową), do której należą takie elementy, jak: podejście fenomenologiczne, umiejętność przeformułowywania problemu klienta, korzystanie z intuicji systemowej, szacunek dla klienta. Poznają zasady prowadzenia rozmowy wstępnej, takie jak powstrzymywanie się od prób werbalnego rozwiązania problemu, umiejętność zbierania istotnych informacji, otwartość na punkt widzenia klienta, wrażliwość na jego słowa. Będą także ćwiczyć - zasadniczą w pracy indywidualnej - pracę z tzw. podwójnej perspektywy, a więc jednoczesne bycie w roli reprezentanta i coacha.

Biorąc pod uwagę specyfikę pracy coacha, która polega na prowadzeniu procesów z klientami o różnorodnych oczekiwaniach, w trakcie kursu uczestnicy będą kształtować swoją zdolność do pracy na różnych poziomach „głębokości” (rodzina a sprawy zawodowe - nie zawsze musimy poruszać tematy rodzinne; praca bez szczegółowej znajomości zagadnienia – tzw. ustawienia zakryte; ustawienia elementów abstrakcyjnych - „Przyszłość”, „Pieniądze”, „Praca”).

W dalszej części kursu zostaną przedstawione zagadnienia ustawień organizacyjnych oraz firm jako systemów. Uczestnicy poznają wagę sił systemowych w sukcesie bądź porażce organizacji oraz sposoby pracy z organizacjami. Zajmiemy się takimi obszarami pracy z organizacją, jak wewnętrzne konflikty, fuzje, restrukturyzacje, decyzje personalne, komunikacja, współpraca między działami, otwarcie na klientów. Zostaną przedstawione zasady pracy z liderami oraz to, co wspiera przywództwo, pracę zespołową, poczucie kompetencji i znalezienie swojego „dobrego miejsca” w firmie.

Prowadzenie

Damian Janus ukończył psychologię, filozofię oraz religioznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Posiada specjalizację z psychologii klinicznej i psychoonkologii. Przeszedł szkolenia w zakresie terapii Gestalt, hipnozy, pracy z ciałem. Od kilkunastu lat jest związany z Krakowskim Kołem Psychoanalizy Nowej Szkoły Lacanowskiej, gdzie bierze udział w seminariach oraz odbywa własną psychoanalizę. Terapeuta ustawień systemowych, wyszkolony zgodnie ze standardami Niemieckiego Towarzystwa Rozwiązań Systemowych, członek ISCA (International Systemic Constellations Association).

Damian Janus jest autorem pierwszego akademickiego przedstawienia terapii Hellingera w 7 tomie podręcznika „Psychoterapia” (red. Grzesiuk, Suszek, Eneteia, 2012), a także książek dotyczących ustawień wydanych w Polsce i za granicą:

 • Ustawienia systemowe Berta Hellingera. Przełom w psychoterapii i wiedzy o człowieku, Virgo, 2018
 •  Systemic Constellations: Theory, Practice, and Applications, Lexington Books 2021
 • Family Constellations: A Breakthrough in Psychotherapy and Human Sciences, Lexington Books, 2022
Miejsce szkolenia

Kraków, ul. gen. Józefa Sowińskiego 3

Ramy czasowe

6 spotkań weekendowych: 1-3 kwietnia, 6-8 maja, 3-5 czerwca, 2-4 września i 30 września-2 października 2022 r. plus 1 termin do ustalenia.
Godziny zajęć: piątki 17-21, soboty 10-18, niedziele 10-15.

Cena szkolenia
 • 7000 zł w przypadku jednorazowej wpłaty (zaliczka 1000 zł płatna przelewem + 6000 zł płatne gotówką na pierwszym zjeździe) lub
 • 7700 zł w przypadku płatności w ratach (zaliczka 1000 zł płatna przelewem + 5 rat po 1340 zł płatne na pierwszych pięciu zjazdach).

Wpłat zaliczki prosimy dokonywać na konto nr: 44 1140 2004 0000 3002 7773 5112 (Rozwiązania Systemowe).

Informacje dodatkowe
 • O uczestnictwie w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń i wpłat.
 • Po ukończeniu kursu uczestnicy otrzymają zaświadczenie z liczbą godzin i tematami.
 • Dla chętnych będzie możliwość zakupu figurek (Aufstellungsfiguren).
 • Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w harmonogramie z ważnych przyczyn.
 • Uczestników, którzy chcieliby otrzymać fakturę, prosimy o informację najpóźniej w chwili płatności i przesłanie niezbędnych danych.
 • W razie wystąpienia siły wyższej i niemożności kontynuacji udziału w szkoleniu zwracamy koszt szkolenia lub jego części (proporcjonalnie do niewykorzystanej liczby zjazdów).

 

Zgłoszenie udziału

Zgłoszenia udziału oraz wszelkie pytania związane ze szkoleniem prosimy kierować telefonicznie lub mailowo:
telefon: 693 671 519
e-mail: rozwiazaniasystemowe@gmail.com

Wypełnij formularz zgłoszeniowy
Zapisz się na szkolenie
Opinie uczestników poprzednich edycji
Według mnie ustawienia systemowe Hellingera to jedna z najlepszych metod pracy psychologicznej. Często w ciągu jednej sesji można dotrzeć do przyczyny problemu i go rozwiązać a efekty następują bardzo szybko. Jako uczestniczka kursu coachingu systemowego u Damiana Janusa mogę ocenić prowadzenie bardzo pozytywnie. Wiedza jest podawana rzetelnie i konkretnie, wszystko jest wyjaśniane na przykładach. W ciągu pięciu zjazdów zostałam wyposażona w umiejętności niezbędne do własnej praktyki.

Aleksandra Floras

Do szkolenia Coaching systemowy przystąpiłam bardziej z ciekawości niż potrzeby poszerzenia warsztatu coacha o kolejne narzędzie. I szczerze mówiąc, długo w trakcie trwania szkolenia raczej wątpiłam, abym była gotowa wprost korzystać z ustawień w swojej praktyce. Dopiero praca z figurkami przekonała mnie do tego, że jest to narzędzie, które mogę stosować. Właściwie to, co działo się w trakcie kilku zjazdów trudno nazwać szkoleniem, było to przede wszystkim doświadczanie. I z tego doświadczania wynikały później zmiany w moim systemie i systemach uczestników… Gorąco polecam wszystkim, którzy gotowi są na zmiany osobiste i którzy chcą poszerzyć swoją perspektywę pracy z Klientem.

Ewa Schabek - Coach Dialogu

Polecam! brałam udział w szkoleniu, profesjonalnie przeprowadzone, duża wiedza, duże wyczucie, doświadczenie prowadzącego oraz bardzo dobra organizacja!!!

Ewa Liberka - terapeutka uzależnień

Moim celem na szkolenie z ustawień było przede wszystkim rozszerzenie swojego patrzenia na rozwój osób i czynniki ten rozwój ograniczające. Cele swoje zrealizowałem z powodzeniem, dodatkowo doświadczyłem na "własnej skórze" działania sił psychicznych otaczających nas i często warunkujących nasze decyzje i zachowania. Samo szkolenie było mozolnym aczkolwiek różnorodnym warsztatem - w żaden sposób nieprzeintelektualizowanym. Damian Janus w moich oczach jest osobą o wszechstronnych zainteresowaniach i wielkich zasobach, z których "dawał" czerpać. Zajęcia zdecydowanie odmieniły pozytywnie moje spojrzenie na człowieka jako takiego oraz na moją pracę rozwojową. Dziękuję!

Sławomir Żydek - Coach, Trener rozwoju osobistego

Szkolenie "Coaching systemowy" było dla mnie ważnym doznaniem osobistym i zawodowym. Dzięki doświadczaniu ustawień spojrzałam na wiele spraw z nowej, nieuświadomionej perspektywy. Jako coach poznałam nową, wartościową i skuteczną metodę. Myślę, że coaching systemowy daje coachowi narzędzia, które pozwalają klientowi wyjść z kręgu nieuświadomionych dynamik. Metoda może wzbogacić ofertę lub ją uzupełnić, daje szerokie spektrum wykorzystania, niezależnie od tego, czy pracujemy w life coachingu, czy współpracujemy z organizacjami. Damian przeprowadził szkolenie i mistrzowskim wyczuciem, nauczył nas, jak korzystać z intuicji i nie dać zwieść się schematom i gotowym "receptom". Polecam szkolenie wszystkim coachom, którzy pragną wzbogacić swój warsztat, by móc dać klientowi jeszcze więcej w innym wymiarze.

Małgorzata Chołuj

Szkolenie w którym uczestniczyłam było dla mnie bardzo silnym doświadczeniem. Decydując się na nie, de facto nie wiedziałam na co się piszę. To była prawdziwa przygoda, mieszanka wybuchowa! Emocje związane z pracą nad własnym doświadczeniem, profesjonalizm, opanowanie, doświadczenie Damiana, a także jego otwartość, szczerość i empatia zbudowały niesamowitą atmosferę i poczucie bezpieczeństwa uczestników. Nie mówiąc już o narzędziach, które można z powodzeniem stosować zarówno w sesjach z klientem indywidualnym, jak i biznesowym. A przy okazji każdy z nas uporządkował sobie własne sprawy. Ja to nazywam kropką nad "I" :) Gorąco polecam!

Hanna Caplewska

Po raz pierwszy w pełny sposób zapoznałem się jak i brałem udział w ustawieniach systemowych. Jestem zaskoczony efektami, które miałem okazję zaobserwować podczas ustawień różnych osób. Wiele z nich dało mi dużo do myślenia o własnym życiu. Ciekaw jestem oczywiście, jak po czasie wpływają one na życie i problemy ich uczestników.

Paweł Pytko - Inżynier

Dla mnie ważna była postawa prowadzącego, sposób, w jaki przekazywał wiedzę. Dziękuję.

Janina Marczykiewicz

Szkolenie Coaching systemowy, które odbyłem u Damiana, pozwoliło mi zaprzyjaźnić się z metodą Berta Hellingera. Podróż w mój system rodzinny jak i systemy innych była fascynująca i niezwykle otwierająca poprzez poszerzenie perspektyw na moje problemy.

Michał Repelewicz

Damian przekazał w bardzo czytelny i zrozumiały sposób teorię ustawień i ich wartość pod względem psychologicznym. Nacisk na korzystanie z pierwotnych form pracy Berta Hellingera uważam za celowy, właściwy i bardzo korzystny od strony dydaktycznej, jak i stosowania i efektów. Plus ogromny za dzielenie się swoją praktyką. Dziękuję. :-)

Lilianna Izabela Skowron

Dla lepszego poznania i odkrycia, kim jestem. Wyniosłam dużą wiedzę na temat ustawień, którą przeniosę do osobistego i zawodowego życia. Dziękuję za poznanie Was (Damiana i Basi) i piękną pracę z Wami. Dziękuję za drogę w kierunku życia!!

Katarzyna Bednarek

Przepracowałam własne tematy – był to proces, którego jedno ustawienie nie załatwiło tak, jak to zrobił cykl.
Nabrałam praktyki, byłam w różnych rolach w wielu ustawieniach, zobaczyłam, że powtarzają się pewne dynamiki.
Miałam okazję zobaczyć, jak Damian pracuje, „podpatrzeć” jego interwencje. Jego sposób pracy jest dla mnie wzorem: mało słów, dużo pracy. :) Połączenie wiedzy i intuicji.
Nabrałam pewności, że będę pracować z ustawieniami. Ośmieliłam się, szkolenie „odczarowało” mi ustawienia i pokazało, że mogę je wykorzystać w różnych sytuacjach w pracy coachingowej – na różnym poziomie głębokości.
Ogólnie: super!
Dzięki Basiu za domowe śniadania. :)

Agnieszka Olchawska

Szkolenie było dla mnie ważne, ponieważ mogłam spojrzeć na swoją przeszłość z innej strony. Zobaczyłam, że jest to metoda, która dopełnia inne, a nawet spokojnie może je zastąpić. Poukładałam to, co wydawało się nieukładalne. Chętnie będę stosować metodę w swojej pracy. Widzę ogromne zastosowanie w pracy z klientem. Atmosfera była sprzyjająca odkrywaniu nowych przestrzeni. Podobała mi się autentyczność Damiana i to, że chętnie się dzieli swoim bogatym doświadczeniem.
Prowadzący w wyczerpujący sposób odpowiadał na moje pytania, dawał przestrzeń różnym poglądom i ze zrozumieniem traktował wątpliwości. Zapewniał różnorodność materiału, na którym pracowaliśmy (praca na tematach Klientów zewnętrznych). Szkolenie daje możliwość przyjrzenia się metodzie ustawień systemowych ze szczególnym naciskiem na ich praktyczne zastosowanie.
Ze szkolenia wyniosłem:
- ogólną świadomość metody i sposobu prowadzenia ustawień,
- oswojenie z procesami zachodzącymi w trakcie ustawień,
- podstawy umiejętności prowadzenia ustawień,
- sporą dawkę wglądu we własne problemy i życie, poczucie zmian na głębokim poziomie w polu rodzinnym,
- ukierunkowanie na dalszy rozwój,
- ugruntowanie i wzmocnienie się we własnych planach zawodowych i osobistych.